Minimálne 5 znakov

10 chýb, ktoré robia prváci na vysokej škole

Obrázok ku článku 10 chýb, ktoré robia prváci na vysokej škole

Prechod zo strednej školy na vysokú školu, prípadne začiatok štúdia popri zamestnaní, býva ťažký. Prvákom na vysokej škole veľa vecí nikto na začiatku nepovie a všetko sa musia učiť za „pochodu“, teda sami. Pokaľ ste prvák na vysokej škole alebo poznáte niekoho, kto sa do prvého ročníka ešte len chystá, prečítajte si 10 najčastejších chýb, ktoré študenti počas prvého roka robia.

1. Na internát si prinesú zbytočné veci.

Veľa novopečených prvákov si so sebou prinesie aj veci, ktoré môžu zakúpiť priamo na internáte. Taktiež si so sebou prinesú aj kopu vecí, ktoré sa im nezmestia do pridelenej skrinky na internáte. Pri balení myslite len na to najnutnejšie.

2. Sú zatvorení na izbe.

Keď sa nasťahujete na internát, plánujete ostať na izbe, aby vám ostatní študenti dali pokoj? Veľká chyba. Neschovávajte sa na izbe a vyrazte medzi iných mladých ľudí. S týmito ľuďmi sa budete stýkať počas celého roka a bola by škoda, ak by ste ich nespoznali trochu viac.

3. Strachujú sa, že o rok nedostanú ubytovanie.

Ešte ste sa ani nenasťahovali na internát a už teraz sa strachujete, že o rok nedostanete ubytovanie? Zbytočne nepanikárte už teraz. Počas roka budete mať dostatok času na premýšľanie, s kým chcete bývať a či je bývanie na internáte o rok pre vás tou najvhodnejšou voľbou. Bezdomovcom určite o rok nebudete.

4. Chodia na každú párty.

Mať hneď od začiatku vysokej školy sociálny život je super. Avšak nezabúdajte aj na dostatočný spánok.

5. Je zapojený do každej aktivity.

Ráno organizácia akcií na internáte, poobede účasť na dobrovoľníckych krúžkoch a prednáškach a večer spravovanie niekoľkých facebookových stránok študentov. Podobne nabitý harmonogram dá prvákovi riadne zabrať. Potom zistia, že na seba nemajú toľko voľného času a začnú byť frustrovaní.

6. S človekom, ktorého stretnete ako prvého, musíte byť v kontakte celých 5 rokov štúdia.

Noví spolužiaci, noví spolubývajúci či susedia na chodbe. Týchto všetkých stretne prvák na vysokej škole ako prvých ľudí, s ktorými príde do kontaktu. Veľa prvákov v panike, že nikoho iného nestretne, žije v domnienke, že od týchto ľudí sa nikam nepohne v nasledujúcich rokoch štúdia. Naozaj nemusíte byť iba pri týchto ľuďoch. Vysokoškolák spoznáva nových ľudí neustále.

7. Chodia nakupovať, len keď sú hladní.

Ak máte tendenciu nakupovať v potravinách na celý týždeň iba v tom prípade, že vám začne škvŕkať v žalúdku, zmeňte to. V návale hladu totiž kupujete toho veľa a potraviny, ktoré by ste si možno ani reálne nekúpili.

8. Nerobia si na prednáškach poznámky.

Spať na prednáškach či surfovať na internete je síce u študentov bežnou rutinou, no ste si istí, že ako prvák si to tiež môžete dovoliť? Veľa vecí o látke či o budúcom teste povedia profesori práve na prednáškach a ak to nezaregistrujete, bude to vaša škoda. Taktiež nemáte záruku, že vám niekto z nových spolužiakov pošle poznámky od starších spolužiakov.

9. Nemajú v škole time management.

Nechávať si písanie seminárnej práce na 3.00 hod. ráno a o 7.00 hod. máte už budíček do školy? Chvíľu sa takto fungovať dá, no z dlhodobého hľadiska je to veľká záťaž pre organizmus. Naplánujte si školu a všetky aktivity tak, aby ste mali dostatočný čas na relax, oddych a dostatočný spánok.

10. Kupujú si len skriptá, ktoré sú nové.

Študenti na vysokej škole sa zvyknú označovať ako chudobní študenti, ktorí majú obmedzený počet financií. Snažia sa ušetriť, kde sa dá – napríklad aj pri kúpe skrípt. Nemusíte si ako prvák zadovážiť iba nové skriptá, ktoré stoja niekoľko desiatok eur. Skúste si ich vypožičať z knižnice alebo pohľadať na facebookovej stránke starších študentov, či niektorý z nich nepredáva tie svoje.