Minimálne 5 znakov

10 rád pre prvákov na vysokej škole

Obrázok ku článku 10 rád pre prvákov na vysokej škole

Stredná škola sa vám už skončila a pokračujete na vysokej škole? Vitajte vo svete dospelých. Ako vysokoškolák sa na začiatku 1. roka budete musieť popasovať s určitými vecami, ktoré budú pre vás nové či dokonca nepredstaviteľné. Spísali sme pre budúcich prvákov zoznam rád od iných študentov, ktoré im pomôžu vkročiť do prvého semestra tou správnou nohou.

1. Chýba vám zodpovednosť? Naučte sa jej

Ak ste boli doteraz zvyknutí, že všetko za vás vybavovali rodičia či starší súrodenci, na vysokej škole bude tomu koniec. Budete si musieť ustriehnuť dátum zápisu, robenie rozvrhu, deadliny prezentácií, správne rozvrhnúť učenie, brigádu a voľný čas. Ak si veci nepamätáte, kúpte si diár alebo si dávajte pripomienky do mobilu. Time managemet je alfou omegou úspešného študenta.

2. Vysoká škola je úplne iná ako stredná škola

Čo zistíte hneď prvý týždeň. Viac voľnosti, známkovanie od písmena A po písmeno E, možnosť vytvoriť si vlastný rozvrh, škola aj o siedmej večer, vykanie od profesorov, okná medzi hodinami, vysokoškolské párty a pod. sú veci, ktoré stredoškolák nepozná. Ak chcete byť viac vtiahnutí do „tajov“ vysokoškolského života, ideálne je porozprávať sa priamo s niekým, kto bol alebo je na vysokej škole.

3. Nepodceňte voľnosť vysokej školy

Po pár týždňoch budete už ako študenti zabehaní a zistíte, že vysoká škola ponúka ozaj veľa voľnosti, ako sme spomínali v bode č. 2. Dávajte si však veľký pozor, aby ste pre túto voľnosť na vysokej škole nepohoreli. Ako príklad môžeme uviesť prednosť brigád či párty pred štúdiom či podcenenie príprav na prekladanú skúšku v prípade, keď si prenášate predmet do druhého ročníka.

4. Naučte sa dobre hospodáriť s peniazmi

Od rodičov budete dostávať mesačne čiastku, s ktorou budete musieť vyjsť. Zistíte, že bežný život nebude len o kupovaní pekných vecí či alkoholu, ale aj o platení poplatkov za internát/privát, kupovanie potravín, školských pomôcok či cestového. Ak nechcete byť posledné dni v mesiaci len na treske a rožkoch, dobré hospodárenie s peniazmi je základ.

5. Využívajte ISIC

V deň zápisu dostanete malú zelenú kartičku, ktorá bude vašou obľúbenou spoločníčkou pri nákupoch nasledujúcich 5 rokov. Práve na ISIC kartu sa viažu rôzne zľavy a výhodné nákupy, čím dokážu študenti ušetriť nemálo peňazí.

6. Pripravte sa na zložitosť AIS-u

Prípadne jeho kolegom MAIS. Ide o akademický informačný systém, cez ktorý si robia študenti na začiatku nového semestra rozvrh. Je všeobecne medzi novými študentmi známe, že AIS je prvé týždne nočnou morou (a nielen tie prvé). Hoci dostanete inštrukcie k jeho používaniu, mnohé z jeho funkcií odhalíte až po niekoľkých rokoch používania.

7. Nevynechávajte zoznamovacie akcie

Fakulta, samotní študenti či kluby usporadúvajú počas semestra pre mladých ľudí rad akcií. Zoznamovacie akcie sú dobrým miestom, kde spoznať nových ľudí či prehĺbiť vzťahy s novými spolužiakmi. Populárne sú akcie „open semester party“ či tzv. orientačný týždeň, ktorý usporadúva fakulta. Naštudujte si ešte pred začatím akademického roka, kedy sa organizujú.

8. Nezneužívajte možnosť absencie na hodine

Veľmi rýchlo zistíte, že na takmer každú hodinu a prednášku máte 2 absencie, t. j. možnosť chýbať bez udania dôvodu. Neskôr zistíte, že sú hodiny, na ktorých môžete chýbať aj častejšie. Ale úprimne, ste si istí, že si to môžete 1. rok štúdia dovoliť? Neurobte si hneď na úvod u profesorov zlé meno tým, že budete večne chýbať. Taktiež by ste mohli mať problém so zháňaním poznámok od iných spolužiakov.

9. Čo robiť, ak vás váš odbor nebaví?

Môže sa stať, že hneď po prvom týždni pocítite, že odbor, ktorý máte študovať ďalších 5 rokov, nie je pre vás a nenapĺňal by vás. Okolie vás môže prehovárať, ba i vaše svedomie, že nejako tie 3 roky „doklepete“ a potom uvidíte, čo ďalej. Aj toto je riešenie. Je však lepšie odísť zo školy hneď 1. rok a hľadať ďalej odbor, v ktorom sa nájdete. Nebudete prví ani poslední, ktorí by opustili školu z tohto dôvodu.

10. Dodržiavajte work-life balance

Pamätajte, že fyzické a psychické zdravie ide ruka v ruke. Prvý rok na vysokej škole bude časom rozvíjania svojich koníčkov či objavovania nových, rozvíjanie vlastného ja, prúd myšlienok a nápadov, zúčastňovanie sa akcií, spoznávanie ľudí a pod. Popri mimoškolských aktivitách bude vašou primárnou náplňou účasť na hodinách a príprava na ne, nasledovať bude skúškové obdobie plné testov a ústnych skúšok. Nezabúdajte preto na dostatočný spánok, pitný režim, zdravú výživu či pozitívne myslenie.