Minimálne 5 znakov

Čo si obliecť na štátnice? Poradíme vám

Obrázok ku článku Čo si obliecť na štátnice? Poradíme vám

Či chceme alebo nie, je pravidlom, že prvý dojem je dôležitý. Preto neurobte chybu v tom, že podceníte výber správneho oblečenia a zvolíte na štátnu skúšku nevhodné kúsky zo šatníka. Zanechať dobrý prvý dojem po vstupe do miestnosti na základe looku môžete nasledovne.

Dámy

Stará osvedčená klasika „menej je viac“ platí pri voľbe oblečenia na štátnu skúšku na 100 %. Komisia býva väčšinou konzervatívna a módne výstrelky študentov nemusia vždy pochopiť. Oblečenie by malo byť preto decentné, jednoduché a zároveň elegantné. Veľké výstrihy , krátke sukne a roztrhané džínsy radšej nechajte v skrini a oblečte si ich na inú príležitosť. Stopku má i nevhodná obuv ako žabky, tenisky či ortopedické sandále.

Ak sa rozhodujete medzi sukňou či nohavicovým kostýmom, voľte ten kúsok, v ktorom sa cítite pohodlnejšie. V súčasnosti sú oba kúsky na skúškach akceptované. Odporúčame tmavšie a zemitejšie farby. Pokiaľ sa rozhodnete pre šaty, mali by byť decentné s dĺžkou pod/tesne nad kolená. Ak plánujete k sukni zvoliť top na ramienka, vyhnite sa špagetovým ramienkam a oblečte si radšej top so širšími ramienkami. Pri voľbe svetlej blúzky sa v zrkadle skontrolujte, či vám nepresvitá spodná bielizeň a pokiaľ áno, oblečte si pod ňu tielko v rovnakej farbe.

Z doplnkov odporúčame taktiež vsadiť na jednoduchosť, ako napríklad jemná retiazka či perlové náušnice. Masívne retiazky, náramky, náušnice či priveľmi farebná kabelka môžu pôsobiť vulgárne. Bodkou za dobrým lookom je i vhodná vizáž – vsaďte na jemné denné líčenie.

Páni

U pánov je výber kúskov oblečenia jednoduchší ako u dám. Páni väčšinou na štátnu skúšku volia klasický oblek. Nemusí byť však iba čiernej farby, pokojne môžete ísť aj do svetlejších tónov ako je tmavomodrá či tmavosivá.

Nezabudnite na slušnú košeľu a kravatu. Košele s krátkym rukávom nechajte v skrini, nosia sa košele s dlhým rukávom, spod ktorých vyčnieva manžeta. Pod košeľu by sa malo obliecť biele tielko alebo tričko. Dĺžka nohavíc by mala končiť tesne nad opätkom topánok. K obleku sú najideálnejšie spoločenské topánky, ktoré ladia s opaskom. Nezabudnite na vizáž – ohoľte sa a upravte si vlasy.

Zopár tipov na záver

1. Pri výbere oblečenia sa riaďte okrem vhodnosti i tým, či sa v ňom cítite pohodlne. Nie je nič horšie, ako byť celý deň v škole v stresoch a mať na sebe oblečenie, v ktorom sa necítite dobre. 

2. Odporúčame nenechávať výber outfitu na poslednú chvíľu, ale premyslieť si ho dopredu, aby ste sa posledné dni mohli plne sústrediť na učenie a nemuseli riešiť, čo si vezmete na seba.

3. Pár dní pred skúškou si samotné oblečenie vyskúšajte, aby ste sa uistili, či vám dobre sedí a nie je na nejakých miestach špinavé.