Minimálne 5 znakov

Ako odpovedať na platové otázky pri pohovore?

Obrázok ku článku Ako odpovedať na platové otázky pri pohovore?

Ak chcú študenti a absolventi získať prácu či už na čiastočný alebo trvalý úväzok, pracovnému pohovoru sa nevyhnú. Pri pohovore sa rieši i platová otázka, a práve pri nej sú mnohí neistí. Prečítajte si tipy v článku, na čo si dať pozor a ako pri tejto otázke správne reagovať.

Plat nie je tabu

Uchádzači o prácu majú obavy, aby nepovedali sumu príliš vysokú, ale ani naopak príliš nízku. Koľko si teda vypýtať? Podľa personalistov by plat nemal byť na pohovore tabu a mali by ste mať jasnú predstavu o vašich požiadavkách. Taktiež je potrebné myslieť na to, že pri vyjednávaní sa platy uvádzajú v „hrubom“. Čistá mzda sa vypočíta tak, že z hrubej mzdy sa odpočítajú odvody a daň z príjmu.

Nízky plat?

Môže sa stať, že na pohovore uchádzačovi ponúknu nízku mzdu. Netreba však reagovať unáhlene. Treba si dať pozor aj na gestá a mimiku, ktoré môžu prezradiť, čo si o ponuke myslíte. Odporúča sa, aby ste si v tomto prípade vypýtali deň na premyslenie. Ak ste urobili dojem na personalistu pri pohovore, je možné, že pri ďalšom kontakte vám ponúkne vyššie platové ohodnotenie.

Čomu sa vyhnúť

Otázkam na pohovore, ktoré sa priamo dotýkajú výplaty (dokedy budete v práci, či firma prepláca nadčasy a pod.) by ste sa mali vyhnúť. Nemuseli by ste pôsobiť ako nadšený uchádzač o prácu, skôr naopak- vyzerali by ste ako niekto, kto sa primárne sústredí na odmenu za prácu, nie na jej kvalitu.

Budúceho zamestnávateľa nezaujíma, na čo budete peniaze potrebovať, ale za čo si ich zaslúžite. Nie je vhodné „hrať“ na city ani vyťahovať osobné problémy (splácanie hypotéky, nájomného a pod.). Na predstavu o plate sa prvý pýta personalista, preto ho nepredbehnite. Mohlo by to pôsobiť, že váš jediný cieľ je vytĺcť z firmy peniaze. Na platovú otázku by ste nemali reagovať ani slovíčkami „neviem“/nezáleží mi na výplate, napríklad naznačili čím by ste tým personalistovi, že si veľmi neveríte.