Minimálne 5 znakov

,,Ako som si našla prácu na Festivale kariéry...“

Obrázok ku článku ,,Ako som si našla prácu na Festivale kariéry...“

Mária pracuje vo VÚB Banke a so svojou profesijnou kariérou je momentálne spokojná. Počas intenzívnej pracovnej skúsenosti na pozícii HR Partner si stále občas spomenie na to, ako sa k tejto práci vlastne dostala. Život občas prináša osudové chvíle a stretnutia, pričom toto bolo jedným z nich. Mária navštívila Festival kariéry a svoju prácu doslova získala práve tam. Nielen my sme určite zvedaví na to, ako sa jej to celé podarilo.

Mladí ľudia majú už počas vysokej školy vysoké ambície a snažia sa čo najlepšie uplatniť. Patrila si aj ty medzi týchto ambicióznych študentov, aké boli tvoje predstavy o práci po skončení vysokej školy?
,,Áno, aj ja som bola jeden z tých ambicióznych študentov, ktorý chcel niečo dokázať. Začalo to štúdiom na VŠ Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, odbor Verejná ekonomika a služby. Tento odbor bol veľmi zaujímavý a určite mnohé poznatky využívam doteraz, ale nesúviselo to veľmi s prácou, ktorú vykonávam momentálne, a to sú ľudské zdroje. K záveru, že chcem pracovať v oblasti ľudských zdrojov som prišla prostredníctvom neziskovej organizácie AIESEC, v ktorej som pracovala počas štúdia na VŠ. Bola to ideálna možnosť prepojenia teórie s praxou. Mnoho vecí, ktorých nás na VŠ učili, sme aj aplikovali v praxi v AIESEC. V 4.ročníku VŠ, po rôznych skúsenostiach a vedomostiach nastal ten zlom, kedy som si uvedomila, že oblasť ľudských zdrojov je to, čo v živote chcem robiť...“


Počas štúdia si sa zúčastnila na podujatí Národné Dni Kariéry (dnes Festival kariéry) v Bratislave. Prečo si sa rozhodla prísť na toto podujatie, čo bolo tvojou motiváciou?
,,Moja prvotná motivácia bola toto podujatie pomôcť zorganizovať a zrealizovať, nakoľko som bola v organizačnom tíme. Druhotná motivácia (nie na druhom mieste :) ) bola nájsť si brigádu na oddelení ľudské zdroje v akejkoľvek firme v Banskej Bystrici (aby som to dokázala skĺbiť so štúdiom).“


Účasť firiem a zamestnávateľov je veľkým lákadlom a zároveň otáznikom najmä pre tých, ktorí sa na žiadnom podobnom podujatí ešte nezúčastnili. Ako prebiehala komunikácia so zamestnávateľmi  na Festivale kariéry?
,,Na komunikáciu s firmami boli určené osoby, ktoré sa im venovali, zisťovali ich požiadavky a aktívne s nimi komunikovali. Ja som bola na Festivale kariéry skôr ako ten podporný orgán, aby veci fungovali priamo na mieste, čiže zabezpečenie potrebnej techniky, registrácia a usmerňovanie účastníkov, logistika podujatia a samozrejme podpora a pomoc pre firmy.“


Už v úvode sme naznačili, kde pracuješ a ako si sa k svojej práci dostala. Môžeš nám priblížiť tento okamih spojenia s VÚB Bankou?
,,Ako som už spomínala, mala som „špecifickú“ požiadavku, a to brigádovať v oblasti ľudských zdrojov v Banskej Bystrici. A to bol kameň úrazu. Prešla som takmer všetky firmy a odpovede boli typu: „Na ľudské zdroje nepotrebujeme brigádnika.“, „Momentálne nemáme takúto možnosť.“ alebo „Áno, hľadáme brigádnika na ľudské zdroje, ale v Bratislave.“ Tak už som strácala nádej, že sa mi podarí niečo nájsť. Tak som si povedala, vyskúšam ešte jednu firmu a končím. A zhoda okolnosti, ako som ich prechádzala, tak na záver mi ostala VÚB banka :) (predtým tam bolo veľa ľudí, preto som sa pri nej nepristavila, tak som to skúsila opäť). A konečne sa na mňa šťastie usmialo. Veľmi milá pani, dnes už moja kolegyňa :) mi povedala, že áno, majú zámer takúto pozíciu otvoriť a že budú potrebovať aj v Banskej Bystrici. Vyplnila som dotazník, asi o mesiac som bola na pohovore a teraz tu už pracujem na trvalý pracovný pomer.“


Aký to bol pre teba ako študentku pocit, keď ťa priamo na festivale kariéry oslovila takáto významná spoločnosť a rovno ti ponúkla prácu?
,,Nakoľko to oslovenie na tomto podujatí je vzájomné, ako som spomínala, v tomto prípade som to bola ja, kto oslovil VÚB banku. A pocit? Spočiatku ma to veľmi potešilo, že vôbec existuje takáto možnosť. A pracovať pre takúto veľkú spoločnosť ... boli to pocity radosti, vzrušenia, ale taktiež aj očakávania, či to vyjde, či si ma vyberú...“


Čo by si odporučila študentom či čerstvým absolventom, ktorí si hľadajú prácu a uplatnenie? Nájdu aj oni svoju príležitosť  na blížiacom sa Festivale kariéry?
„Ako sa hovorí: „Kto hľadá, ten nájde.“ Na Slovensku je veľa šikovných študentov. Odporúčala by som v prvom rade mať DOBRE pripravený životopis ( návodov na internete je dnes veľa) a v druhom rade byť aktívny. Hľadať tie možnosti, zisťovať, pýtať sa a na záver sa rozhodnúť pre to, čo vás najviac zaujme a ísť za tým. Veľmi dôležité je, aby študent vedel, čo ho baví, kde by sa v živote chcel vidieť a zistiť si u daných firiem, či ta jeho predstava aj korešponduje s realitou, ktorú daná firma ponúka.

Už aj z vlastných skúseností viem, že mnohí ľudia buď nevedia, čo chcú robiť a skúšajú všetko možné aj nemožné a potom sú zúfalí, že si nevedia nájsť zamestnanie, alebo majú inú predstavu o práci v porovnaní s tým, ako to naozaj funguje (na danej pozícií, v danej firme), alebo zabúdajú na to, že na určité pozície potrebujú prax, prípravu, prípadne  aj osobnostné dozrieť. Ak si toto všetko mladí ľudia ujasnia a zadajú si reálne ciele, výsledok sa určite dostaví :).

Všetkým želám veľa šťastia v hľadaní si zamestnania.“


Viac informácií o tomto ročníku nájdete na www.ndk.sk.


Zdroj: AIESEC

Spracoval: Tomáš Schügerl