Minimálne 5 znakov

Študuješ na vysokej? Si nikto!

Obrázok ku článku Študuješ na vysokej? Si nikto!

Autor výroku patrí do skupiny „boháči bez vysokej“, ako napríklad Bill Gates. Ubehlo takmer pätnásť rokov, kedy vyslovil z úst tvrdenie v nadpise L. Ellison, toho času prezident spoločnosti Oracle. Prednášal absolventom jednej z najlepších amerických škôl- Yalskej univerzity. Ak vás pobúrilo tvrdenie, že vysokoškoláci sú niktoši, prečítajte si Ellisonove argumenty.

„Absolventi Yalskej univerzity, ospravedlňujem sa, ak ste už niekedy strpeli podobný prejav, ale chcem, aby ste pre mňa niečo urobili. Prosím, poobzerajte sa okolo seba. Pozrite sa na spolužiaka vľavo. Pozrite sa aj na spolužiaka vpravo. A teraz sa zamyslite. Za päť rokov, za desať, a dokonca aj za tridsať rokov, akokoľvek sa to zdá čudné, bude osoba, ktorá sedí naľavo od vás, babrák. Človek po vašej pravici bude tiež babrák. A vy uprostred? No čo by ste čakali? Babrák. Spoločenstvo babrákov.
Keď sa teraz obzerám okolo seba, nevidím tisíc nádejí svetlejších zajtrajškov, nevidím tisíc budúcich lídrov tisícok rôznych odvetví. Vidím tisíc babrákov.
Ste nahnevaní. To je pochopiteľné. Ako vôbec ja, L. L. Ellison, ktorý ani neskončil vysokú školu, môžem mať takú drzosť a kacírsky tárať ku triede absolventov jednej z najprestížnejších amerických inštitúcií?
Poviem vám prečo. Pretože ja, L. L. Ellison, ja jeden z najbohatších ľudí planéty, som vysokú školu nedokončil, ale vy áno. Pretože Bill Gates, najbohatší človek na svete – teda aspoň zatiaľ – vysokú školu nedokončil, ale vy áno. Pretože Paul Allen, tretí najbohatší človek planéty, vysokú školu nedokončil, ale vy áno. A pretože ani Michael Dell, na zozname deviaty a stále rýchlo stúpa, vysokú školu nedokončil, ale vy, ako som už povedal, áno.
Hm… Ste naozaj naštvaní. To je pochopiteľné. Takže ma ešte chvíľu nechajte, aby som pohladil vaše ego úplne úprimným poukázaním na to, že ste svoje diplomy nezískali zbytočne. Väčšina z vás tu strávila štyri- päť rokov a mnohé z toho, čo ste sa tu naučili, vám bude v ďalších rokoch užitočné. Vytvorili ste si dobré pracovné návyky. Vytvorili ste si sieť ľudí, ktorí vám vo vašej kariére budú pomáhať. A vytvorili ste si celoživotný vzťah k tomu, čomu sa hovorí ostré lakte. To všetko je v poriadku. Pretože pravdupovediac, tú sieť budete potrebovať. Budete potrebovať pracovné návyky. A budete potrebovať aj lakte.
Toto všetko budete potrebovať, lebo ste dokončili vysokú školu, a preto nebudete patriť medzi najbohatších ľudí na svete. Je pravda, že by ste sa mohli vyšplhať na desiate alebo jedenáste miesto, ako napríklad Steve Ballmer. Na druhej strane vám nemusím pripomínať, pre koho v skutočnosti pracuje.
Alebo vari áno? A pre úplnosť, Steve Ballmer nedokončil postgraduálne štúdium. Odišiel síce neskoro, ale predsa.
Takže si myslím, že mnohí z vás a dúfam, že je to teraz väčšina, premýšľajú: Môžem s tým niečo urobiť? Mám ešte nádej? V skutočnosti nie. Už je neskoro. Absorbovali ste príliš veľa, myslíte si, že toho veľa viete.
Hm… Teraz ste už ale vážne nasrdení. To je pochopiteľné. Asi teraz nastala vhodná chvíľa pre rady do budúcnosti. Nie pre vás, ročník 2000. Vy ste už odpísaní. Vy sa môžete zahrabať vo svojich smiešnych zamestnaniach za 200-tisíc dolárov ročne, kde vám budú šeky vypisovať vaši bývalí spolužiaci, ktorí z vysokej školy odišli už pred dvoma rokmi.
Radšej chcem dať nádej študentom z nižších ročníkov, ktorí tu dnes sú. Radím vám s najväčším dôrazom, akého som schopný – odíďte. Zbaľte si svoje veci a myšlienky a nikdy sa už sem nevracajte. Vypadnite. A rozbaľte to.
Pretože vám môžem povedať, že barety a taláre vás budú ťahať dole, rovnako ako ochranka, ktorá ma práve sťahuje z pódia dol….“


Zdroj: J. Dodok: Ste vysokoškoláci? Ste niktoči! Dostupné na inetrnete: http://www.startitup.sk/article/detail/ar1015-ste-vysokoskolaci-ste-niktosi