Minimálne 5 znakov

4 rady od šéfky Profesie: Čo a ako študovať?

Obrázok ku článku 4 rady od šéfky Profesie: Čo a ako študovať?

Ivana Molnárová je riaditeľkou najväčšieho pracovného portálu Profesia už 9 rokov. Prednedávnom sa s verejnosťou podelila o svoje dlhoročné skúsenosti. Prezradila, v ktorých študijných odboroch je budúcnosť ale i to, či je vysokoškolský titul vždy kľúčom k úspešnej kariére. Tu sú jej 4 rady.

1. Študujte v IT sfére, medicínu či remeslo

Šéfka Profesie sa vyjadrila, že dnešná predstava práce pre mladých je nasledovná: v kancelárii, odrobiť málo hodín a za vysoký plat s benefitmi ako napríklad služobný mobil a auto. Taktiež je prebytok zamestnancov na HR. Radí, aby sa mladí zamerali na IT sféru: „nedostatok je stále v IT sfére, hlavne je málo programátorov, chýbajú manažéri kvality v automotive výrobe, mladí elektrikári, ktorí by nahradili staršiu generáciu, ktorá už pomaly odchádza do dôchodku. Aj to je problém,“ tvrdí.

Budúcnosť praje podľa jej slov i ďalším odborom ako medicína, učiteľstvo, nanotechnológie. Dôležité je spomenúť aj staré dobré remeslo. „Keď vidím, aký nedostatok kvalitných maliarov, remeselníkov je v Bratislave, vyvažujú ich zlatom. Práve remeslá budú mať v budúcnosti veľký význam,“ ozrejmuje.

2. Radšej žiadny titul ako nekvalitná škola

Štúdium iba pre titul? Molnárová v tom vidí veľký omyl. Argumentuje, že na trhu práce vie nekvalitná vysoká škola narobiť škodu a myslí si, že radšej nemať vysokú školu vôbec. Ak mladý človek študuje iba pre titul, stráca tým zbytočne čas. „Mnoho vysokoškolákov nakoniec skončí na stredoškolských pozíciách, kde vysokú školu ani nepotrebujú,“  dodáva na záver rady č. 2.

3. Nemajte prehnané prvé očakávania

Mladí majú skreslené predstavy o prvom zamestnaní, ktoré sú v rozpore s realitou. Šéfka Profesie si myslí, že najmä stredoškoláci majú až o 30 % vyššie očakávania, než je realita: „mladým ľuďom smrdí práca, kde by mali pracovať v poľnohospodárstve alebo vo výrobe. Myslia si, že to bude nejaká smradľavá prax.“ Na margo „nečistej“ práce vysvetľuje, že ide o stereotyp z minulých rokov – tým, že sa stroje zautomatizovali, ide v súčasnosti o úplne inú prácu, v ktorej sa programuje či robia iné technické úkony.

4. Chcete mať dobrý kolektív? Táto vlastnosť vám pomôže

Kolektívy v zamestnaní sú väčšinou vekovo zmiešané. Vašimi kolegami môžu byť iní absolventi, študenti, mamičky s deťmi, ale aj ľudia tesne pred dôchodkom. Molnárová hovorí, že mladým ľudom chýba jedna kľúčová vlastnosť – vedieť počúvať. S tým je spojená spolupráca s inými, skúsenejšími kolegami, ktorí môžu mladých naučiť byť rozvážnejšími a vidieť veci viac objektívne. Ak už túto vlastnosť máte, je to veľké plus, ktoré vaši kolegovia určite ocenia.

 

Zdroj: dobrenoviny.sk